Olej a masť

Keď sme začali stavať dom, museli sme odstrániť skládku komunálneho odpadu po susedoch v jednej časti. Veľkú časť tvorili sklenené fľaše od oleja. Pamätáte sa ešte na ne? Boli zelené alebo hnedé, valcovité s „faldíkmi“ pod hrdlom. Po 10-15 rokoch, čo ležali niekde pod stromami som ich s pokojným svedomím odniesla do zberu skla – ešte majú pred sebou dlhý život.

Nie som zástanca regulácií, ale za zákaz predaja oleja v  plastových obaloch by som dvihla ruku.  Ak si aj kúpite olej v PET fľaši, po jeho minutí končí v komunálnom odpade – na každej zbernej nádobe na plasty je napísané, že tam nepatria plasty znečistené od oleja. A už ste skúšali vyčistiť zaolejovanú PET fľašu?

Bravčovú masť už kupujem priamo od výrobcu v sklenenej fľaši alebo si moji rodičia ešte dajú tú námahu a vytopia vlastnú. Lenže masť do palaciniek či bábovky nedám, a tak musím kúpiť olej. Lenže aký? Okrem špeciálnych za studena lisovaných olejov, ktoré sa u nás predávajú v skle, všetky ostatné oleje a tuky kúpite iba v plastovom obale.

Takže aké sú možnosti?

  1. Kúpiť olej v 5l bandaske – pri našej spotrebe oleja ju budeme míňať aspoň pol roka. Pol roka bude olej v kontakte so vzduchom, kde prebieha oxidácia oleja a jeho znehodnocovanie. Ekológia alebo zdravie?
  2. Poobzerať sa po oleji v  sklenených fľašiach – žiaľ, v supermarketoch v meste som stolový olej v skle nenašla.
  3.  Poobzerať sa po oleji v kovových bandaskách – ten na Slovensku tiež nenájdete. Ale Rakúsko je za rohom a tam ich majú niekoľko druhov. Takže aspoň pre nás je dilema vyriešená, keďže do Rakúska raz za čas zabehneme.

Lenže čo ostatní? Čo s tým množstvom plastového odpadu, ktorý vzniká po spotrebovaní oleja?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *