Nakupovanie

Ak nakupujete v obchode pečivo, ovocie a zeleninu, máte na výber medzi mikroténovými vreckami a papierovými. Ak sa chcete vyhnúť plastom, siahnete po papierových a hoci sa môže zdať, že papierové vrecká sú lepšie ako mikroténové, ich ekologická stopa je väčšia (ťažba dreva, výroba papiera, preprava) – museli by ste ich použiť aspoň trikrát. To je ale pri ich kvalite takmer nemožné. Taktiež mnohé vrecká, najmä na sladké a slané pečivo sú kombinované – papier a plast. Nie, nejde o celofán, ktorý by sa rozložil. Zistíte to tak, že vrecko ponoríte do vody. Celofán vodu nasaje ako papier, plast sa nezmení.

Takže čo teraz?

Základ je odmietať odpad už na vstupe – nakupovať do vlasných vreciek a tašiek. Ja ich mám niekoľko, keďže nakupujem „po ceste“. Tašky a vrecká musia byť v kabelke, batohu aj v aute, aby boli kedykoľvek poruke.

Nákupných látkových tašiek je dnes na trhu už nepreberné množstvo, takže dostať sa k nejakej nie je problém.

Pečivo (rožky, žemle, chlieb) kupujem do ušitých bavlnených vreciek 30x40cm na zaťahovanie (môžete ich ušiť zo staršieho posteľného prádla) alebo do bavlnených tašiek. Kúpiť sa dajú napríklad tu.

Vrecká na zeleninu som si pôvodne ušila z juty, pretože na trhu žiadne sieťové ešte neboli a záclona sa mi na tento účel zdala predsa len trošku tenká. Ale dnes si už myslím, že by to zvládla. Ak nešijete, na trhu sú už aj bavlnené sieťové vrecká  a tašky prípadne vrecká z umelých materiálov. Vrecká potrebujete aj na nákup 3kg jabĺk aj na 2 citróny. Preto sa oplatí ich mať viac vo viacerých veľkostiach.  Mnohé druhy sezónnej zeleniny sa dajú nakupovať na kusy, zväzky.

Najväčší oriešok bolo vyriešiť nákup sladkého a slaného pečiva. Áno, viem, že nie je zdravé, ale keď ho máme tak radi, čo s tým? 🙂
Posledný prírastok v našej zbierke vreciek je teda vrecko na takéto pečivo. Je ušité z husto tkanej záclonoviny (organza nie je dobrá, pretože jej oká sú dostatočne riedke na to, aby cez ne prepadli omrvinky) a je jednoducho skvelé – je ľahučké, malé, ľahko sa perie a ešte jednoduchšie suší.

Niekde som si prečítala, že látkové vrecká by sa mali použiť aspoň 130-krát, aby sa ich ekologická stopa vyrovnala tým mikroténovým. Oranžovú tašku už používam asi 8 rokov, jutové vrecká asi 5 rokov a o životnosť ostatných sa tiež neobávam 🙂

2 thoughts on “Nakupovanie

  1. Zdravim,
    chcem sa spytat kde ste zohnali tie sacky na zeleninu s vacsimi okami? Tie su kupene? Hladam vhodnu latku na usitie takych ake su na predaj ale neviem najst nic podobne. Sietovina mi pride velmi jemna, urdzi to?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *