Vreckovky

Neviem ako Vy, ale ja som sa naučila žehliť na vreckovkách. Nakropiť, zrolovať, počkať, ožehliť, poskladať… Každotýždenný rituál dievčatka aj puberiačky.

Až kým som neprišla na internát – zvíťazila lenivosť a pohodlnosť, a naučila som sa používať papierové vreckovky. To mi trvalo pár rokov. Ochotne som prala látkové plienky, ale papierových vreckoviek som sa zrieknuť nechcela – veď tie bavlnené sú prežitok… A môj otec len pohoršene krútil hlavou, ako môžem utierať deťom soplíky papierom.

Až pri čítaní jedného porovnania mi to docvaklo: Na výrobu papierovej vreckovky sa spotrebuje cca 2,1l vody . Na výrobu bavlnenej vreckovky treba 165l vody, pretože pestovanie bavlny je náročné na spotrebu vody.  A potom ju ešte treba prať. Ale ak to prerátame na jedno použtie vreckovky, ktorú viete použiť až 520-krát, spotreba vody je niečo málo viac ako 0,5l. Spotreba energie na výrobu bavlnenej vreckovky je síce 0,78kWh a na výrobu papierovej iba 0,013kWh, ale prerátané na jedno použitie je  spotreba el. elnergie 0,04kWh. A ak prádlo nesušíte v sušičke ale na šnúre, ušetríte ešte polovicu.

Nemenej dôležitý aspekt je odpad – po jednej nádche môže vo Vašom smetnom koši skončiť vcelku pekná kôpka plastu. Papier z vreckoviek sa už recyklovať nedá, takže skončí alebo v komunálnom odpade alebo v kompostéri. V odpadových vodách tiež skončí množstvo bielidiel, chemikálií a zmäkčovačov, ktoré boli použité na výrobu mäkkej, bielej a voňavej vreckovky. V porovnaní s bavlnenou vreckovkou tak končí v prírode až 26-krát viac odpadu prerátaného na 1 použitie vreckovky. Vcelku dosť, nie?

A tak sme doma vymenili papierové vreckovky za bavlnené (konopné by boli ešte ekologickejšie, ale tie som zatiaľ v obchode nenašla) a žehliť sa učia naše deti 🙂

PS: Aby bolo porovnanie úplné, mala by som prerátať aj finančnú návratnosť. Snáď sa k tomu raz dostanem – alebo ste už ten prepočet niekde našli či urobili?  😉

3 thoughts on “Vreckovky

  1. Ahoj, môžem sa spýtať, prečo je konope viac ekologický materiál ako bavlna? Je to lepšie aj v prípade kuchynských utierok? Budem si zariaďovať vlastnú domácnosť, preto ma to zaujíma. Ďakujem!

    1. Hlavný dovod su pesticidy a spotreba vody – pri klasicky pestovanej bavlne sa vela postrekuje – rezidua ostavaju v tkanivach…Preto treba vyberat iba organicky pestovanu bavlnu. Spotreba vody je pri bavlne dvojnasobna ako pri konope (na jedno tricko z bavlny je to cca 2700l vody)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *