Bavlnené obrúsky a servítky

Obrúsky akosi patria k stolovaniu. Scéna takmer každého filmu z vyššej spoločnosti: Dáma či pán si sadne k stolu, zoberie servítku z taniera alebo pohára, jemne ju preloží na polovice a položí vedľa príboru – to je začiatok slávnostného obeda, večere.

A všimli ste si,  z čoho sú vyrobené?

 

S papierovými obrúskami podobné ako s papierovými vreckovkami,  a tak sme papierové servítky chceli vymeniť za bavlnené. Výber však nie je ani zďaleka taký široký, ako je to pri látkových vreckovkách. Cena je tiež pomerne vysoká. Bavlnené servítky sú jednoducho znakom luxusu.

A tak znova prišiel na rad šijací stroj.

Tradičné sú servítky z jednofarebnej látky – bavlnené, saténové, hodvábne. Moderné hýria vzormi a farbami. Existuje množstvo spôsobov, ako sa dajú poskladať  – a na stole pôsobia naozaj elegantne.

Pôvodne som zamýšľala ostať verná tradícii, ale pri troch deťoch a ekologických čistiacich práškoch by na nich bolo vidieť každý fliačik – praktickejšie sú teda látky s potlačou, ideálne nepravidelnou. A ak máte radi paradajky, kečup a jedlá z nich ako my, oceníte servítky s odtieňmi oranžovej, červenej a hnedej 🙂

Kým klasické servítky sú štvorcové, moje sú trojuholníkového tvaru – bol to kompromis medzi funkčnosťou, estetikou, spotrebou materiálu a jednoduchosťou šitia.

Vystrihla som si štvorce cca 25 x 25cm až 28x28cm  – rozmer som prispôsobila podľa šírky látky. Preložila som na polovicu a z rubovej strany prešila okraje (okrem malého kúska, aby sa dali trojuholníky prevrátiť na lícnu stranu). Po prevrátení som ich ešte preštepovala jednoduchým stehom. Hotovo.

 

Dobrú chuť 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *