Čistenie hlavne v kúpelni

Už nejaký ten čas nechodím do klasických drogérií – zistila som, že si tam vlastne nemám čo kúpiť. Niektoré čističe som nahradila ekodrogériou, ktorú objednávam cez internet vo veľkých baleniach a iné jednoducho tým, čo doma bežne máme.

Sóda bikarbóna dokonale nahradí všetky čistiace mlieka typu Cif. Stačí troška nasypať na umývadlo, obkladačky  alebo WC dosku a pretrieť utierkou.

Tiež sa s ňou dá vyčistiť pripálený hrniec – stačí posypať hrniec, naliať vodu a nechat prevrieť.

Rovnako aj rúra na pečenie. Stačí nasypať  a postriekať octom. Nechám pôsobiť aspoň 30 minút a potom to ide ľahko.

Kyselina citrónová má podobné vlastnosti ako ocot, ale vyzerá ako cukor, takže sa s ňou ľahšie manipuluje, nesmrdí a dávka potrebná na jeden rok čistenia Vám zaberie miesto ako dva zaváracie poháre. Je skvelá na čistenie rýchlovarnej kanvice a práčky od vodného kameňa.

A je z nej úplne najlepší WC čistič – stačí nasypať do WC misy,  nechať pôsobiť (od 10 minút po pár hodín, podľa toho, ako sa dostanem späť k čisteniu) a vykefovať. Hotovo.

Ani kyselinu citrónovú ani sódu bikarbónu však nekupujem v potravinách – je zbytočne drahá a zvyčajne v príliš malých baleniach. Väčšie balenia sa však dajú kúpiť v niektorých obchodoch (napr. DM drogérii) alebo vo firmách zaoberajúcich sa velkoobchodom s chémiou. Na http://www.pgchem.sk/ nájdete balenia od 0,5kg. Ja kupujem rovno 25kg balenia na http://www.slovchema.sk/.

25kg balenie by bolo pre mňa samotnú tak na 20 rokov, takže objednávam pre celé okolie 🙂 Na jednu rodinu to vychádza po cca 1,5kg sódy aj kyseliny na 1rok.  Produkcia odpadu takmer žiadna, ak nerátam tie dve vrecia, v ktorých príde 50kg chémie.

Cena čistiacich prostriedkov na vyššie spomenuté účely na 1 rok pre domácnosť s deťmi je cca 4€. A to už stojí za úvahu, nie?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *